Ocet jabłkowy - PRZEPIS

  1. Jabłka myjemy, kroimy w plasterki i przepuszczamy przez sokowirókę.
  2. Każdy kilogram jabłek uzupełniamy przez: 5 szklanek wody, skórkę razowego chleba, 10 dag cukru, 1 dag drożdży.
  3. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy gazą i odkładamy w chłodne miejsce na 10 dni. Trzy razy w ciągu każdego dnia mieszamy wywar drewnianą łyżką.
  4. Po 10 dniach zdejmujemy gazę i odsączamy uzyskany płyn.
  5. Odstawiamy na 40 dni. Po 40 dniach ocet jabłkowy jest gotowy!

Problem nadwagi i jego charakterystyka

Statystyki przygotowane przez naukowców z różnych krajów i kontynentów są alarmujące i potwierdzają, że ignorowanie problemu otyłości jest wyrazem niczym nie uzasadnionej nonszalancji. Szacuje się, że dziś zmaga się z nią już niemal co drugi mieszkaniec ziemi, w państwach wysoko rozwiniętych problem ten może okazać się jednak jeszcze poważniejszy.

Oczywiście, osoby, które zaczynają mieć problemy ze zdrowiem lub z poruszaniem się ze względu na swoją wagę, rzadko są dumne z tego powodu i zazwyczaj podejmują próby zmiany tego stanu rzeczy. Próby te nie zawsze kończą się jednak powodzeniem. Diety stosowane przez osoby otyłe zazwyczaj opierają się na ograniczeniu spożywania posiłków albo na głodówkach, nawet więc jeśli przynoszą rezultaty, rezultaty te są naprawdę krótkotrwałe. W czasie ich trwania organizm osoby zmagającej się z problemem nadmiernych kilogramów, które trudno jest zrzucić obdzierany jest z witamin i innych składników mineralnych, bywa więc, że konsekwencją zbyt rygorystycznej diety są bardzo poważne problemy ze zdrowiem.

Nawet, jeśli głodówka nie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu, nie mamy zresztą powodów do szczególnego optymizmu, okazuje się bowiem, że utrzymanie zadawalających rezultatów diety wcale nie jest prostym zadaniem. Po jej zakończeniu zazwyczaj wracamy do dawnych nawyków żywieniowych, a zgubione przez nas kilogramy powracają w zastraszającym tempie w postaci efektu jo-jo.

Scenariusze kolejnych diet wyglądają zresztą podobnie, trudno dziwić się więc, że informacja o pozytywnym wypływie octu jabłkowego na proces odchudzania może elektryzować osoby z nadwagą. Oczywiście, dieta octowa nie przypomina w niczym diety-cud i nie gwarantuje nam utraty zbędnych kilogramów, jeżeli nie będziemy w pełni zaangażowani we wcielanie w życie jej założeń. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że jest ona wyjątkowo korzystna dla naszego organizmu, który nie musi martwić się już o to, jak zrekompensować niedobory witamin i minerałów.