Ocet jabłkowy - PRZEPIS

  1. Jabłka myjemy, kroimy w plasterki i przepuszczamy przez sokowirókę.
  2. Każdy kilogram jabłek uzupełniamy przez: 5 szklanek wody, skórkę razowego chleba, 10 dag cukru, 1 dag drożdży.
  3. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy gazą i odkładamy w chłodne miejsce na 10 dni. Trzy razy w ciągu każdego dnia mieszamy wywar drewnianą łyżką.
  4. Po 10 dniach zdejmujemy gazę i odsączamy uzyskany płyn.
  5. Odstawiamy na 40 dni. Po 40 dniach ocet jabłkowy jest gotowy!

Jak przygotować ocet jabłkowy?

Najważniejszym składnikiem diety octowej jest oczywiście sam ocet jabłkowy. Rosnąca popularność tej uniwersalnej przyprawy sprawia, że bez trudu można go nabyć w większym sklepie spożywczym, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, abyśmy spróbowały przygotować go samodzielnie.

W tym celu wskazane jest zaopatrzenie się w świeże jabłka, a następnie ich umycie, obranie pokrojenie w plasterki i przepuszczenie przez tradycyjną sokowirówkę. Sama liczba jabłek jest uzależniona wyłącznie od naszych potrzeb i od wielkości naczynia, w którym mamy przechowywać ocet, pierwsza próba jego uzyskania powinna być jednak postrzegana przez nas jako swego rodzaju eksperyment, a zatem i z samymi jabłkami wcale nie musimy przesadzać kupując je w zbyt dużej liczbie.

Każdy kilograma jabłek musi zostać uzupełniony przez pięć szklanek wody, kawałek razowego chleba, dziesięć deko cukru i jeden dekagram zwykłych drożdży, które kupimy w sklepie spożywczym.

Tak przygotowany zaczyn powinien zostać przykryty gazą i odstawiony w chłodne miejsce na okres około dziesięciu dni. Przez ten czas nie możemy jednak o nim zapominać, przynajmniej trzy razy w ciągu każdego dnia należy bowiem mieszać go wykorzystując w tym celu drewnianą łyżkę, która nie będzie wchodziła w reakcję z żadnym z elementów tworzonej przez nas mikstury.

Po dziesięciu dniach możemy już rozpocząć drugą fazę przygotowań octu zdejmując gazę i odsączając uzyskany płyn. To z niego po okresie przyspieszonej fermentacji powstanie ocet, który pomoże nam w zrzucaniu nadmiaru kilogramów. Aby był smaczniejszy, każdy litr płynu uzupełnijmy o dziesięć deko cukru.

Czterdzieści pięć dni później nie pozostanie nam już nic innego poza rozlaniem octu do mniejszych butelek i zachwytem nad jego niepowtarzalnym aromatem. W czasie trwania diety octowej nie musimy oczywiście pić octu jabłkowego w jego czystej postaci. Najbardziej popularny napój wykonuje się łącząc dwie łyżki octu z połową szklanki przegotowanej wody.