Ocet jabłkowy - PRZEPIS

  1. Jabłka myjemy, kroimy w plasterki i przepuszczamy przez sokowirókę.
  2. Każdy kilogram jabłek uzupełniamy przez: 5 szklanek wody, skórkę razowego chleba, 10 dag cukru, 1 dag drożdży.
  3. Tak przygotowany zaczyn przykrywamy gazą i odkładamy w chłodne miejsce na 10 dni. Trzy razy w ciągu każdego dnia mieszamy wywar drewnianą łyżką.
  4. Po 10 dniach zdejmujemy gazę i odsączamy uzyskany płyn.
  5. Odstawiamy na 40 dni. Po 40 dniach ocet jabłkowy jest gotowy!

Przed inauguracją diety octowej

Picie octu jabłkowego wspomaga proces odchudzania, nadal ważne jest jednak przede wszystkim to, co i w jakich ilościach jemy. Jeszcze przed przystąpieniem do diety octowej warto zastanowić się więc nad tym, jaki ma być jej cel i jakie wiążemy z nią oczekiwania, może się bowiem okazać, że brakuje nam motywacji albo nie mamy praktycznie żadnego pojęcia na temat tego, jak się odchudzać, aby mówić o faktycznej skuteczności diety.

Pamiętajmy też, że każda dieta, w tym i octowa, jest skuteczna przede wszystkim wówczas, gdy nauczymy się rezygnować z zachcianek i to nawet wówczas, gdy są one naprawdę kuszące. Osoby, którym ocet jabłkowy rzeczywiście pomógł schudnąć zazwyczaj opowiadają o tym, że zrezygnowały ze słodyczy, chipsów, zapiekanek i hamburgerów, a także zaczęły wychodzić na długie spacery i przestały unikać wysiłku fizycznego. Jeżeli i my liczymy na naprawdę zadowalające rezultaty, nie wolno nam zakładać, że będzie to możliwe bez tego rodzaju wyrzeczeń.

Podstawowe zasady diety octowej

Źródła historyczne lub na poły historyczne utrzymują, że pierwszą osobą, która wykorzystywała zalety octu jabłkowego, aby dbać o linię była Kleopatra. Egipska władczyni do dziś przetrwała w naszej świadomości jako piękność, która była świadoma znaczenia kobiecej urody i wiedziała, w jaki sposób o nią dbać, warto więc pamiętać, że ocet jabłkowy pomagał jej w tym w bardzo wydatny sposób. Przekazy historyczne mówią o tym, że Kleopatra zwykła pijać go po każdej wystawnej uczcie, kuracja taka pozwalała bowiem na dostarczanie organizmowi niezbędnych minerałów i witamin, a jednocześnie przyspieszała proces trawienia ciężkostrawnych potraw.

Jeżeli zatem chcemy pozbyć się kilogramów, które już od dawna szpecą nas zamiast zdobić, powinniśmy ruszyć w ślady Kleopatry pijąc napój przygotowany w oparciu o ocet jabłkowy trzy razy dziennie – zaraz po przebudzeniu się, przed obiadem, a w końcu również przed snem. Dieta octowa nie jest, jak już wspomnieliśmy, cudownym rozwiązaniem wszystkich naszych problemów, jej pierwsze wyniki są więc widoczne po dość długim czasie. Choć jednak spalanie tkanki tłuszczowej trwa długo, my nie musimy martwić się o tym, że niszczymy własne zdrowie i narażamy organizm na szwank, trudno dziwić się więc, że rozwiązanie to spotyka się z wyjątkowo życzliwym przyjęciem ze strony wielu osób, które chcą pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Dieta octowa – przeciwwskazania i komplikacje

Dieta, która sprawdza się w każdym wypadku i jest jednakowo skuteczna bez względu na to kto ją stosuje nie istnieje. Sięgając po ocet jabłkowy powinniśmy więc liczyć się z tym, że on również może wywołać pewne szkody. Jego naturalna postać nie musi być wcale tolerowana przez nasz żołądek, jeszcze przed inauguracją diety warto więc zapoznać się nie tylko ze zdaniem jej zwolenników, ale i z argumentami przeciwników octu jabłkowego.

O przyjmowaniu octu w jego naturalnej postaci nie powinny myśleć na przykład te osoby, które mają problemy z wrzodami żołądka, każdy z nas powinien pamiętać zaś o tym, że specyfika diety octowej wymaga ograniczenia ilości soli dostarczanej do organizmu. Często okazuje się zresztą, że nasz organizm nie toleruje octu jabłkowego nawet pomimo tego, że wcześniej nie sygnalizował nam poważniejszych problemów z pracą żołądka. Aby przekonać się o tym, czy ryzyko takie nie jest realne i w naszym przypadku, zainaugurujmy dietę w dość ograniczonej postaci. Warto rozpocząć ją od jednej szklanki octu jabłkowego połączonego z wodą i wypitego przed obiecam, jeżeli bowiem pojawią się negatywne komplikacje, będziemy mieli pewność, że poradzimy sobie z nimi do końca dnia. Nawet zadawalające efekty diety nie powinny zwalniać nas przy tym z obowiązku obserwowania swojego organizmu. Dieta octowa nie jest szkodliwa dla zdrowia, różnimy się jednak od siebie, a nasze organizmy wcale nie reagują jednakowo. To, co nie jest kłopotliwe dla jednych z nas, innym sprawia niemały problem, gdy więc zaobserwujemy pierwsze objawy potwierdzające, że ocet jabłkowy nie działa na nas najlepiej, nie zwlekajmy ze złożeniem wizyty u lekarza. Jeszcze zanim przystąpimy do odchudzania wskazane jest, abyśmy porozmawiali na ten temat z dietetykiem. I jego opinia powinna mieć dla nas duże znaczenie zwłaszcza, że jego rady bywają bardzo pomocne, gdy marzymy o szczupłej sylwetce, zdrowiu i urodzie.